Rediscovered

Packing away my grandmother’s spectacles I came across this piece of embroidery. My father had obviously packed away her things when she died and gave them to me many years later. But I never really looked closely until now.

I remember this cushion and I always knew she had embroidered it. There were some others but they had disintegrated long ago.

What I hadn’t realised however was that this cushion must have been with her all through deportation to Siberia, then freedom in Iraq and Iran through Palestine and eventually England

What I find even more remarkable is that my father labelled it very carefully. He must have remembered her embroidering it in 1938.

It is in a very sad state now, so I have put it away again. But I shall treasure it all the more now I know a little more of its history.

2 comments on “Rediscovered

 1. Odkryte na nowo

  Pakując okulary mojej babci, natknęłam się na ten kawałek haftu. Mój ojciec oczywiście spakował jej rzeczy po jej śmierci i dał mi je wiele lat później. Ale nigdy tak naprawdę nie przyjrzałam się im bliżej, aż do teraz.

  Pamiętam tę poduszkę i zawsze wiedziałam, że to ona ją wyhaftowała. Było jeszcze kilka innych, ale już dawno się rozpadły.

  Nie zdawałam sobie jednak sprawy, że ta poduszka musiała być z nią przez cały okres deportacji na Syberię, potem wolności w Iraku i Iranie, przez Palestynę i w końcu Anglię.

  Co wydaje mi się jeszcze bardziej niezwykłe, to fakt, że mój ojciec bardzo starannie ją opisał. Musiał pamiętać, że wyhaftowała go w 1938 roku.

  Teraz jest w bardzo smutnym stanie, więc odłożyłam ją z powrotem. Ale będę ją cenić tym bardziej teraz, gdy znam trochę więcej jej historii.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.